top of page

RECENZIA - Samyang 14mm f2.8 AF

Updated: Apr 11


Samyang 14mm

Ultra-širokouhlý objektív je niečo, čo nesmie chýbať vo výbave žiadneho fotografa krajiny, architektúry, či reportáže. Či už potrebujeme zachytiť širší uhol plánovanej scény alebo len zvýrazniť popredie, “širokáč” je na to ideálnym nástrojom. Na trhu so širokouhlými objektívmi pre bezzrkadlovky v dnešnej dobe už nie je tak chudobný výber ako kedysi. Zvlášť pre značky, ktoré sa pohybujú vo sfére bezzrkadloviek už dlho, existuje veľa alternatív ku originálnym “širokáčom” danej značky. Príkladom toho je Sony. Za obdobie, počas ktorého tu je bajonet “Sony E” sa do výroby skiel preň angažovalo relatívne veľa značiek. Jednou z najznámejších je práve Samyang, ktorého objektív som nedávno testoval.


Prečo však uvažovať o kúpe “širokáča” od výrobcu z “tretej strany”, keď má značka, ktorú pri fotení používam veľmi kvalitnú alternatívu? Povedzme si úprimne, rozhodujúcim faktorom je často cena. A tá je pri objektívoch značky Samyang nastavená veľmi priaznivo. Poďme sa teda pozrieť na to, či sa oplatí pošetriť a zaobstarať si tento objektív namiesto napríklad veľmi kvalitného Sony FE 14mm f/1.8 GM.


Samyang 14mm f/2.8 AF je veľmi podareným kúskom spomedzi rodiny širokáčov tejto značky. Vzhľadom na ohnisko je relatívne malý, ľahký, kvalitne spracovaný a napriek nízkej cene je jeho optická kvalita na dobrej úrovni. Rozoberme si teda jeho kľúčové vlastnosti podrobnejšie.


DESIGN A KONŠTRUKCIA


Objektív už na prvý pohľad a ohmat pôsobí veľmi jednoducho. Ničím neprekvapí ani neurazí. Koniec koncov, prekvapiť nejakým “čačaným” dizajnom ani výrobcovia nechceli. Zacielili na praktickosť a funkčnosť, čo sa im aj podarilo. Jednoduchý vzhľad je pre mňa ale veľkým plusom. Vizuálne sa mi tento objektív vďaka tomu veľmi páči. Okrem čierneho celokovového “tela” objektívu na ňom nájdeme len decentný červený pásik, ktorý napríklad perfektne dizajnovo pasuje ku Sony telám.



Samyang 14mm

Tak ako je to pri iných pevných objektívoch s ohniskom 14mm (FF), aj Samyang 14mm f/2.8 AF má vypuklé sklo, kvôli čomu je jeho pevnou súčasťou slnečná clona, ktorá má aj ochrannú funkciu. Je zaujímavé, že slnečná clona oproti vypuklému sklu vyčnieva len trochu. To mi trochu prekážalo pri fotení v daždivých podmienkach na Islande, pretože bolo treba sklo o niečo častejšie pretierať. Na druhú stranu má však objektív aj kvôli menšej slnečnej clone príjemnú dĺžku len 97,5mm (Verzia s bajonetom Sony E).


Pevná slnečná clona zároveň znemožňuje použitie klasických kruhových alebo doštičkových filtrov so štandardným držiakom. To samozrejme nie je vada objektívu ale jeho vlastnosť. Rovnako sú na tom všetky sklá s touto ohniskovou vzdialenosťou. Tento “nešvar” sa ale dá jednoducho obísť kúpou špeciálneho držiaka filtrov, ktorý sa upevňuje priamo na slnečnú clonu.


Ďalším zaujímavým parametrom je jeho váha. Tá dosahuje totiž niečo pod 500g, čo na tento typ objektívu nie je vôbec veľa. Nosiť ho na chrbte v batohu nie je až také hrozné. Na tele bezzrkadlovky teda pôsobí veľkosťou a váhou primerane.


KVALITA OBRAZU


Tým, čo nás zaujíma pri výbere objektívu najviac je optická kvalita. Tú má Samyang napriek svojej nízkej cene na veľmi dobrej úrovni. Rozdiel v ostrosti a kresbe medzi Samyangom a drahšou verziou od Sony by bol badateľný hádam iba pri tlači o rozmere bežného billboardu. Ostrosť tohto skla ma teda veľmi príjemne prekvapila. Samyang 14mm dokáže kvalitne “nakŕmiť” aj telo, ktoré disponuje 42mpx (V mojom prípade Sony A7RIII). Najostrejší sa mi objektív javil od clony f5.6 vyššie, pričom ideálnou clonou je pri tomto skle aspoň v mojich očiach f8. Oproti plne otvorenej clone ide ale o skutočne minimálne rozdiely.


Samozrejme, tak ako všetky objektívy s touto ohniskovou vzdialenosťou, aj Samyang disponuje vlastnosťami, ktoré nemusia vyhovovať každému. Vedome som parametre, ktoré idem opisovať nazval “vlastnosťami”, nie “chybami”, pretože niektoré z nich ako krajinár vnímam skôr ako výhody.


Jednou z nich je distorzia. Distorzia je takzvaný “súdkovitý” efekt, ktorý je vlastnosťou každého širokouhlého objektívu. Vo väčšine prípadov platí, že čím širšie ohnisko, tým je distorzia silnejšia. Tak je to aj pri objektíve Samyang 14mm AF. “Súdkovitosť” tohto objektívu je relatívne silná, no primeraná ohnisku. To je niečo, čo môže jemne prekážať fotografom architektúry aj keď fixácia tohto efektu v softvéri ako Photoshop zaberie len niekoľko sekúnd. Pre mňa ako krajinára je to však veľmi pozitívny jav. Často fotím scény s výrazným popredím a práve distorzia objektívu je niečo, vďaka čomu dokážem objekty v popredí ešte viac zvýrazniť tým, že sú vďaka “súdkovitosti” zväčšené.



Samyang 14mm

(”Distorzia” objektívu veľmi príjemne naťahuje a tým aj zvýrazňuje objekty v popredí)


Druhou ”vlastnosťou”, v tomto prípade skôr menším “neduhom” je takzvaný koma efekt. Je to niečo, čo zaujíma najmä astrofotografov. Súvisí s distorziou a ide o rozťahovanie svetelných objektov v rohoch fotografie. To znamená, že pri fotení nočnej oblohy sa z hviezd po rohoch fotografie stanú “mini kométky”. Je to jav, ktorý sa pri objektívoch s týmto ohniskom nedá úplne odstrániť a preto je to vlastnosťou aj 14mm Samyangu, ktorý som testoval. Keď silu tohto javu porovnám s objektívom od Sony, voľným okom nevidím až taký rozdiel. Až pri vyše 100% zoome v počítači badám, že Samyang trpí týmto efektom o nepatrný kúsok viac. Pamätajme ale na fakt, že v tomto prípade s recenzovaným Samyangom porovnávam objektív, ktorí má takmer trojnásobnú cenovku. Vzhľadom na to, je na tom Samyang 14mm výborne.



Samyang 14mm

(“Koma” efekt na okrajoch nočnej snímky)


Ďalším parametrom, ktorý nás pri skúmaní optickej kvality zaujíma je vinetácia (tmavšie okraje fotografie). Tá je pri Samyangu o niečo silnejšia ako pri podobnom objektíve od Sony. Je to vidieť hlavne pri plne otvorenej clone. Ak sa ale pricloní, vinetácia sa zníži na úplné minimum. Pre mňa osobne ale toto nie je parameter, ktorý by pri kúpe objektívu rozhodoval. Predsa len, povezme si úprimne - či už objektív vinetuje silnejšie alebo slabšie, ajtak väčšina z nás v konečnom dôsledku pri postprocese fotografiu kontrolovane zavinetuje.


Ako zvláda Samyang odlesky? V tomto ohľade som bol opäť veľmi príjemne prekvapený. Spočiatku som sa odleskov bál hlavne kvôli vypuklému sklu a malej slnečnej clone. Ale obavy veľmi rýchlo opadli. V Samyangu očividne na antireflexnej vrstve nešetrili a preto sa v protisvetle objavujú naozaj iba minimálne. Dokonca táto antireflexná vrstva veľmi statočne zvláda aj uchovanie kontrastu pri fotení v takýchto podmienkach a tým pádom nevytvára silný svetelný “závoj” v tieňoch. Ako krajinár si samozrejme s odleskami viem porediť technikou skladania antireflexných snímkov, ale vďaka tomu, že tento objektív tak dobre zvláda odlesky je to omnoho jednoduchšie.



Samyang 14mm

AUTOFOCUS


Do istej doby vyrábala značka Samyang hlavne obejktívy s čisto manuálnym ostrením. To sa však zmenilo a preto aj testovaný kus disponuje možnosťou automatického ostrenia. Ako krajinár, ktorému objekty pred objektívom neutekajú môžem zhodnotiť, že Samyang pri AF režime ostrí veľmi rýchlo, ticho a spoľahlivo. Nenechá sa zahambiť ani vo večerných podmienkach, kedy už začína byť nedostatok svetla. Preostrovanie na rôzne objekty pri fotení technikou focus stackingu nerobilo problém. Zvládal to naozaj rýchlo aj pri blízkych objektoch. Aj keď som nemal možnosť vyskúšať objektív pri fotení nejakej rýchlej akcie, myslím, že by si celkom dôstojne poradil.


Minimálna ostriaca vzdialenosť je 20cm, čo je dobre zvlášť pre tých, ktorí ako ja, často fotia od zeme a rozťahujú si objekty v popredí distorziou.



Samyang 14mm

KOĽKO TOHO ZNESIE?


Koľko toho objektív znesie? Prežije v daždi? A čo keď bude mrznúť? To sú otázky každého, kto sa pri fotení často nachádza v tvrdých podmienkach. Ako krajinár sa zameriavam práve na fotenie v takýchto podmienkach. Preto som mal možnosť odolnosť objektívu naplno otestovať. Výrobca píše, že je tento objektív utesnený voči vlhkosti a prachu. V rámci testovania som ho vzal na niekoľko zimných výstupov na Tatranské vrcholy do extrémnych mrazov a bol so mnou aj na takmer mesačnej expedícii na Islande aby som to overil. Ako si teda počínal?



Samyang 14mm

(Fotografia vznikala za jemného mrholenia na západe Islandu)


Vlhkosť a voda - Ten, kto sa už niekedy ocitol na Islande potvrdí, že je miestom, kde sa dajú otestovať limity foto-techniky zvlášť keď ide o utesnenie voči vlhkosti a vode. Expedícia ,počas ktorej som testoval Samyang 14mm nebola výnimkou. Neraz som čakal hodiny v daždi s vytiahnutou technikou na tie správne podmienky. Počas toho objektív mokol a mokol. Keď prišla správna chvíľa, nafotil som čo bolo treba, odložil mokrú techniku do premočenej brašne a šiel na ubytovanie, kde som ju o cca 30 minút z brašne vybalil. Poutieral som všetko toaleťákom a takto to šlo dookola. Recenzovaný objektív prežil všetky takéto extrémne vrtochy počasia.



Samyang 14mm

(Po niekoľkohodinovom státí v daždi s odhaleným objektívom vznikla táto fotografia)


Mrazy a chlad - Počas testovania objektívu som ho neraz vytiahol aj do poriadnych mrazov. Asi najchladnejšie podmienky, ktoré so mnou zažil bolo nočné fotenie na vrchu Malej Studenej doliny, kde bola v tej chvíli pocitovka niečo cez -15C. Objektív som mal vytiahnutý niekoľko hodín a ani po tej dobe v mrazoch sa nerozhodol protestovať. Počas fotenia sa nezačal “zahmlievať”. Bez problémov teda prežil aj chlad.



Samyang 14mm

ZHRNUTIE


ZHRNUTIEh14mm f/2.8 AF predbehol svoju cenovú kategóriu a za primeraný peniaz dokáže ponúknuť relatívne veľa “muziky”. Jeho spracovanie a odolnosť voči tvrdším podmienkam ma veľmi potešili. Dobrý pocit som mal aj z celkovej ostrosti a odolnosti voči nežiadúcim odleskom. Nenašiel som na ňom žiadne optické vady, ktoré by mali krajinárovi vadiť. Fotografi architektúry si budú zrejme musieť poradiť s distorziou, no to sa od takéhoto objektívu čaká. Naopak, nemožnosť nasadiť naň klasické filtre bez špeciálneho držiaka na 150mm doštičky je niečo, na čo sa mi ťažko zvyká. To je ale vlastnosť všetkých objektívov s touto ohniskovou vzdialenosťou. Všetko je zhrnuté, podčiarknuté a verdikt je taký, že by som si tento objektív s čistým svedomím kúpil bez obáv, že by “nenakŕmil” môj 42mpx snímač, alebo že by zahynul pod vplyvom intenzívnych dažďov alebo mrazu v teréne.


PLUSY:


+ Kvalitné celokovové spracovanie

+ Znesiteľná veľkosť a váha

+ Dobre zvládnutá odolnosť voči vlhkosti a mrazom

+ Optická kvalita na dostačujúcej úrovni

+ Vynikajúca neutralizácia odleskov a sfarbenia tieňov v protisvetle

+ Rýchly a tichý AF


MÍNUSY:


- Slnečná clona prekrýva vypuklé sklo iba o kúsok

- Nemožnosť nasadiť klasické kruhové alebo zásuvné filtre s bežným držiakom






198 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page